Zadzwoń teraz!
+48 575 606 166


Zarezerwuj już teraz!
//Weekend w Gdańsku. Co warto zobaczyć?

Weekend w Gdańsku. Co warto zobaczyć?

Choć Gdańsk, jak i całe Trójmiasto, kojarzy nam się głównie z wakacyjnym wypoczynkiem na plaży, miasto to ma o wiele więcej do zaoferowania niż tylko dostęp do morza. Warto więc przynajmniej raz wybrać się tam na weekend, aby zobaczyć najciekawsze i najpiękniejsze miejsca w Gdańsku. Jakie?

Ważny punkt na mapie

Gdańsk to miasto doskonale znane nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Było ono bowiem świadkiem wielu ważnych wydarzeń – uznaje się je przecież za symboliczne miejsce rozpoczęcia II wojny światowej. To w Gdańsku powstała też słynna Solidarność. Miasto to jest zarazem jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Dlatego miejsc wartych zobaczenia w Gdańsku jest tak wiele, że spokojnie wystarczyłoby ich na tygodniowy pobyt. Jeśli jednak mamy do dyspozycji tylko 2-3 dni, warto skupić się na najważniejszych atrakcjach, które przedstawiamy poniżej.

  • Historyczna Droga Królewska. Warto od niej właśnie rozpocząć zwiedzanie, gdyż po drodze spotkamy wiele ciekawych miejsc. Rozpoczyna się przy renesansowej Bramie Wyżynnej, a tuż za nią znajdziemy Barbakan Gdański. Obecnie znajduje się tam również inne miejsce warte zobaczenia – Muzeum Bursztynu, którego budynek jest zabytkowym i unikatowym na skalę Europy elementem fortyfikacji średniowiecznego Gdańska z Katownią i Wieżą Więzienną. Idąc dalej, dotrzemy do Złotej Bramy, w której pobliżu zobaczyć możemy Ratusz Głównego Miasta z wysoką, gotycką wieżą i doskonałym punktem widokowym.

  • Długi Targ i ulica Długa. Zaczyna się właśnie od Złotej Bramy. To tutaj tętni turystyczne życie miasta. Choć miejsce to będzie przyciągać naszą uwagę głównie poprzez sklepy, kawiarnie, restauracje czy ulicznych artystów, to jednak warto przyjrzeć mu się dokładniej. To właśnie tu mieszkali najzamożniejsi Gdańszczanie, co dostrzeżemy dzięki otaczającym nas pięknym kamienicom.

  • Fontanna Neptuna. Ten słynny symbol Gdańska znajdziemy również na Długim Targu. Fontanna to najbardziej charakterystyczna wizytówka miasta, a od 1633 roku stanowi też źródło wielu legend i opowieści. Gdy staniemy pod tym 650-kilogramowym posągiem, warto jednak sięgnąć wzrokiem nieco dalej – na dwór Artusa znajdujący się za fontanną i Nowy Dom Ławy, gdzie codziennie o 13.03 w oknie zobaczyć można XVII-wieczną figurkę młodej Gdańszczanki.

  • Brama Zielona. Spotkamy ją na samym końcu Traktu Królewskiego. Jej nazwa pochodzi od dawnego koloru kolumn mostu usytuowanego tuż za bramą. Wokół Bramy Zielonej do naszej dyspozycji jest wiele sklepików z pamiątkami i kawiarni, a przechodząc dalej, zobaczymy kolejny charakterystyczny punkt na mapie Gdańska.

  • Żuraw. Najstarszy, a zarazem największy z zachowanych do tej pory dźwigów portowych średniowiecznej Europy. Był równocześnie bramą miejską oraz dźwigiem używanym do stawiania masztów czy przeładunku towarów – najczęściej beczek z winem bądź piwem. Jest to pozycja konieczna dla każdego turysty, bowiem to tutaj można poczuć prawdziwy portowy klimat Gdańska.

  • Długie Pobrzeże. Znajdujące się na lewo za Zieloną Bramą serce dawnego portu Gdańska. Dziś znajduje się tutaj deptak pełen pubów i restauracji, ale także słynny Żuraw oraz muzeum w Ośrodku Kultury Morskiej. Stąd także możemy wypłynąć w rejs np. na Westerplatte.

  • Westerplatte. Miejsce zdecydowanie warte zobaczenia, wymieniane we wszystkich historycznych podręcznikach świata. To właśnie tutaj pierwszego września 1939 roku nad ranem miał miejsce jeden z pierwszych ataków rozpoczynających II wojnę światową. Dziś Westerplatte to symbol oporu, a stojący tam Pomnik Obrońców Wybrzeża upamiętnia tych, którzy polegli. Warto także odwiedzić Muzeum II Wojny Światowej.

  • Bazylika Mariacka. Będąc w Gdańsku, nie można pominąć ani tego miejsca, ani ulicy Mariackiej, która pozwala nam dostrzec, jak dawniej wyglądało miasto. Bazylika Mariacka to także obiekt na skalę europejską – największa w Europie świątynia zbudowana z cegieł oraz piękny przykład sztuki gotyckiej. W Bazylice wiele dzieł wartych jest podziwiania, ale jednym z najwspanialszych jest zdecydowanie trzykondygnacyjny zegar astronomiczny. Warto też wspiąć się po wąskich i stromych schodach na wieżę, z której rozciąga się piękna panorama Gdańska.

O wiele więcej atrakcji w Gdańsku i Trójmieście zasługuje na uwagę. Każdy wyjazd warto więc dobrze zaplanować, aby zdążyć, zobaczyć jak najwięcej. Aby jednak cała podróż odbywała się komfortowo, warto zarezerwować sobie w Gdańsku apartament, który pozwoli nam zebrać siły przed kolejnym dniem zwiedzania.

By |2020-10-09T09:44:35+00:00sierpień 24th, 2020|Blog|0 Comments

About the Author: