//Krótka historia ulicy Długiej w Gdańsku

Krótka historia ulicy Długiej w Gdańsku

Ulica Długa to jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic w Gdańsku. Biegnie przez sam środek Głównego Miasta. Jej przedłużeniem jest Długi Targ, z którym tworzy tzw. Drogę Królewską. Jest to ulica o bardzo bogatej historii, którą warto poznać, zanim rozpocznie się zwiedzanie. Aby jeszcze mocniej poczuć atmosferę tego miasta, warto zarezerwować jeden z naszych apartamentów na ulicy Długiej w Gdańsku.

Ulica Długa w Gdańsku – od średniowiecza po współczesność

Ulica Długa w Gdańsku przyciągała przybyszów z różnych stron Polski (a nawet świata) od dawna. W średniowieczu pełno było tutaj przede wszystkim kupców, gdyż pełniła ona funkcję traktu kupieckiego z przedłużeniem na placu targowym. Stanowiła najprawdopodobniej najważniejszy ciąg drożny Gdańska. To właśnie na tej ulicy zamieszkiwali najzamożniejsi mieszkańcy Gdańska – patrycjusze, kupcy, ludzie piastujący wysokie urzędy. To z kolei spowodowało, że również pod względem architektonicznym była ona bardzo atrakcyjna. Stanowiła główną trasę różnorodnych parad. Tutaj również wynajmowano kwatery zamożnym osobom, w tym królom polskim.

Ulica Długa praktycznie zawsze w swoich dziejach była na uprzywilejowanej pozycji. Nawet w XIX i XX w., kiedy Gdańsk pod względem ekonomicznym przeżywał swój najtrudniejszy okres, bogaci inwestorzy dbali o stan tutejszych budynków. To właśnie tutaj pojawiły się pierwsze sklepy z witrynami i duże domy towarowe.

Po wojnie dołożono wszelkich starań w kwestii odbudowy ulicy Długiej. Konserwatorzy zatroszczyli się o to, aby architektura jak najlepiej oddawała dawnego ducha czasu. Nadal mieszka na niej wiele starszych osób, które pamiętają czasy odbudowy tej ulicy po wojnie.

Po dziś dzień ulica Długa jest jedną z najpopularniejszych w Gdańsku. Obecnie jednak najwięcej tutaj turystów z różnych stron Polski, Europy i świata. Znajduje się w samym sercu miasta, stanowi istotny punkt na mapie atrakcji turystycznych. Podczas niespiesznego spaceru warto zwrócić uwagę na zabytkowe kamienice, w tym m.in. kamienicę Czirenbergów, dom Schumannów, Lwi Zamek czy Budynek Urzędu Pocztowego Gdańsk 50.

By |2020-02-26T16:02:54+00:00styczeń 26th, 2020|Blog|0 Comments

About the Author: